Upoznajte Njemačku
11.9.2021.
Ukusno i pjenasto pivo, zapanjujuće kobasice s roštilja i besprijekorna autoindustrija, to su najčešće asocijacije kojih se sjetite kada vam netko spomene Njemačku. No, ta je zemlja puno više od dobre hrane i nezaboravnih provoda u pivskim „vrtovima“ (Biergarten).
Njemačka je velesila u industriji, to je zemlja discipliniranih i vrijednih ljudi, velikih sportaša, bogate povijesti, te riječi koje se često teško izgovaraju. Raznolikost dijalekata se toliko razlikuje da se ponekad ni oni sami međusobno ne razumiju. Bitno je napomenuti da je Njemački jezik nekada bio i lingua franca centralne, istočne i sjeverne Europe. Sigurno niste znali ni da službeni naziv države nije Njemačka, nego Bundesrepublik Deutschland. Pošto Slavenima Nijemci nisu bili razumljivi, te su za nas oni bili nijemi, zemlju smo nazvali Njemačka. Balkanci, stanovnike ove države često nazivaju Švabe, što je pogrešno, jer samo se jedan dio stanovništva pokrajine Baden – Württemberg može tako nazvati. Ostali stanovnici su stvarno samo Nijemci stoga ih je uvredljivo zvati Švabama.. Visoke plaće, mala stopa nezaposlenosti i ugodni životni uvjeti čine ju najprivlačnijom zemljom za život u Europi. Nijemci vole novac, stoga je štednja za njih kao zakon koji se mora provesti. Poznati su po tome da im moda ne znači puno, njihove žene će radije nositi tenisice i traperice, nego suknju i cipele, a komade odjeće kupuju svakih par godina, dok su žene iz Balkanskih država totalna suprotnost njima. Vole modu i vole izdvojiti dosta novaca kako bi uvijek bile lijepo obučene, ali i viđene na glavnim gradskim trgovima. Stoga, ako na ulicama Berlina vidite lijepo obučenu i sređenu ženu možete biti uvjereni da ona nije iz Njemačke. Iako je u moderno doba Njemačka najpoznatija po izvanrednom životnom standardu, ona je kroz povijesti poznata po mnogočemu drugome.
Nijemci su prije svega vladari klasične glazbe. Neki od najpoznatiji skladatelja klasične glazbe, poput Bacha, Händela, Beethovena, Schumanna, Mendelssohna, Brahmsa, Wagnera i R. Straussa, su stvorili svoja najpoznatija djela na prostorima ove države. Također, najveći filozofi i znanstvenici svih vremena su rođeni, te su svoje teorije razvijali upravo u ovdje. Immanuel Kant i Friedrich Nietzsche se najviše ističu, a uz njih i Albert Enisten. Nijemcima se pripisuje i otkriće inzulina, izum klarineta i džepnog sata, kalkulatora, parafina, benzinskog i dizel motora, motocikla i automobila, LCD ekrana i walkmana. Za strasne kavopije i najveće ljubitelje kave, važno je napomenuti kako je upravo Njemica Melitta Bentz napravila revoluciju u pripravljanju kave i izumila filter za pripravu kave onakve kakvu danas pijemo. No, uz sva postignuća i dostignuća, danas je Njemačka najpoznatija po pivu i kobasicama. 90% stanovništva pije pivo, a ostalih 10% pije vino.
U pokrajini Bavarskoj pivo se službeno smatra hranom. Sva piva su kvalitetna, ali kako oni tvrde, najbolja se proizvode u Bavarskoj. Postoji čak 5000 vrsta piva na tržištu. Uz pivo ide fina kobasica i kruh. Zanimljivo je da u Njemačkoj postoji 300 vrsta kruha, te oko 1500 vrsta kobasice. Wurst je riječ za kobasice. Najpoznatiji Wurst je Weißwurst, tradicionalna bavarska kobasica izrađena od vrlo fino mljevene junetine, svinjetine i svježe svinjske slanine. Obično je začinjena peršinom, dodatkom crvenog luka i limuna. Iako se smatra da su Nijemci vrlo hladni i zatvoreni ljudi, život i hrana je upravo sve suprotno ovom stereotipu. Bogata ponuda hrane i pića mnogima će osvojiti srca, ali i trbuh.